block
Храм Василія Великого с. Чорні Ослави


Історія Храму

Дані про парафію села Чорні Ослави датуються 1579 роком, коли, у реєстрі земель Воєводства Руського, вказується, що в даному селі церкви немає і воно належать до парафії села Ланчин.

Загально відомо, що до 1596 року в Україні існувала Українська Православна Церква, яка підпорядковувалася Царгородському Патріарху. І хоча на Унію, 1596 року, перейшла певна частина Української Церкви, можна з упевненістю стверджувати, що Чорно-Ославська церква залишалась православною, оскільки входила до Львівської Єпархії, до якої тоді входила Станіславівщина, а Львівська Єпархія приєдналася до унії лише 1700 року за Єпископа Йосипа (Шумлянського).
Храм Василія Великого с. Чорні Ослави

За документами 1700 року згадується Храм, який належить до деканату села Жуків (тепер Тлумацького району).

За даними 1740 року про візитацію Львівського Єпископа довідуємося, що церква мала вигляд «шопки».

У 1746 році – стараннями мешканців села побудовано нову церкву Святителя Василія Великого.

За даними Йосифінської метрики від 1786 року стараннями священика Миколая Левицького в селі вже є церква, біля якої освячено місце під новий цвинтар.
1803 рік – у зв’язку з малочисельністю громади парафія Храму села Чорні Ослави приєднується в якості дочірньої до парафії села Білі Ослави.

Згідно даних церковної інвентаризації від 1821 року відомо, що до церкви Святого Василія належало 300 парафіян. Цього року у Храмі проведено вже 8 хрещень та 10 похоронів.

1849 р. – виходить перша земельно-кадастрова карта села де вказано, що Храм розташовувався не на сучасному місці, а на місці дзвіниці та був прямокутної форми.

1866 року церковну громаду спіткало велике лихо: з усім майном згорів Храм. Це було великим потрясінням для вірян, проте вони відразу власними зусиллями розпочали будувати нову церкву.
Храм Василія Великого с. Чорні Ослави

Вже в 1885 році була зведен нова церква, яка через рік, а саме, 14 січня 1886 році на свято Святителя Василія Великого була освячена. На це свято прийшло багаточисельні парафіяни села та люди із сусідніх сіл, щоб разом розділити радість відновленя Святині. Саме ця церква збереглася до наших днів.

Далі відомості про церковне життя втрачені. Лише у 1976 році настоятелем призначено священика Петра Лютого, завдяки якому парафія відновила свої сили. Під час його настоятельства було пофарбовано Храм та проведено електрифікацію, перекрито бляхою церкву та дзвіницю та обгороджено церковне подвір’я.

З листопада 1987 і до лютого 1989 року настоятелем на парафії був священик Власій Богдан.

З приходом на парафію, у березні 1989 року, священика Юрія Пецюка, громада наповнилася новим диханням і розпочалося відновлення церкви.

У 1990 р. – розписано Храм художниками із Чорних Ослав.

В 1995 році – встановлено нові ворота та паркан довкола церковного подвір’я.

1997 р. – побудовано церковну трапезну.

У 2000 р. – поставлено бруківку довкола церкви і перед Хрестом на подвір’ї Храму.

2002 р. – стараннями церковної громади встановлено нові двері до церкви і в паламарку.

З 2014 по 2015 роки – парафіяни Храму витрачали багато сил для належного перекриття церкви. Куполи храму до того часу малиго стру форму, а і покрито жовтою бляхою. Фасад церкви також був перероблений.Поділитись


otta Da Vinci