block
Проповідь на Свято Успіння Пресвятої Богородиці


В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!

Дорогі у Христі, брати і сестри.Проповідь на Свято Успіння Пресвятої БогородиціСьогодні той день, коли Свята Православна Церква урочисто святкує спомин відходу до Небесної Вітчизни Пресвятої Богородиці, її Преславне Успіння.

Бог не створив смерті й саме непослух став її першопричиною, але тільки для тіла, яке в першу чергу покаране за свій переступ. Для безсмертної душі смерть є тільки переходом від однієї форми існування в іншу: з тимчасової, земної у вічну, загробну. Душа померлого повертається до Творця для свого прославлення чи осудження. Та не тільки душа Пресвятої Богородиці повернулася до Господа, але й тіло взяте було на Небо у вічні оселі Отця Небесного.

Після Вознесіння Господа Пресвята Мати Божа жила на землі ще декілька років. Апостол Іоан Богослов, згідно з заповітом Спасителя, прийняв її до себе в дім і з великою любов’ю піклувався про Неї, немов рідний син. Живучи в Єрусалимі, Матір Божа відвідувала ті місця, де часто бував Спаситель Ісус Христос, де Він постраждав, помер, воскрес і вознісся на Небо.

Одного разу, коли Пресвята Діва Марія молилася, з’явився Їй архангел Гавриїл із райською фініковою гілкою в руках і розповів Їй радісну звістку, що через три дні закінчиться її земне життя і Господь візьме Її до Себе. Вона зраділа цій звістці, розповіла про неї Іоанові і почала готуватись до Своєї кончини. Матір Божа бажала попрощатися з Апостолами, які розійшлися по інших країнах проповідувати про Спасителя. І Господь чудесним способом зібрав до Неї всіх Апостолів, крім Фоми, перенісши їх Своєю всемогутньою силою. Вони дуже засмутилися, коли дізналися для чого Бог зібрав їх, проте Божа Мати втішала, обітцяючи не залишати їх і всіх християн після Своєї смерті. Потім Вона всіх їх благословила.

У годину Успіння незвичайне світло осяяло кімнату, де лежала Божа Матір. Сам Господь Ісус Христос, в оточенні Ангелів, з'явився і прийняв Її Пречисту душу. Апостоли поховали Пречисте тіло Матері Божої згідно її бажанням у Гефсиманському саду. Під час поховання сталося багато чудес. Безліч людей супроводжували її Пречисте тіло. Юдейські начальники намагалися розігнати похорон Божої Матері, але Господь невидимо охороняв. Один юдейський священик на ім’я Афоній схопився за мари, на яких несли тіло Божої Матері, щоб перекинути його, але Ангел відсік йому обидві руки. Афоній, вражений таким чудом, розкаявся і Апостол Петро зцілив його.

Через три дні після поховання Божої Матері до Єрусалиму прибув Апостол Фома. Він дуже засмутився, що не попрощався з Богородицею і бажав поклонитися її Пречистому тілу. Апостоли ж, коли відкрили печеру то не знайшли в ній Пресвятого тіла Її, а лише пелени. У вечері, під час молитви, вони почули ангельський спів і глянувши вгору, апостоли побачили в повітрі Божу Матір, оточену ангелами, в сяйві небесної слави. Божа Матір сказала апостолам: «Радійте! Я з вами повсякчасно та завжди буду вашою молитвенницею перед Богом». Апостоли в радості вигукнули: «Пресвята Богородице, допомагай нам». Так Господь Ісус Христос прославив Свою Пресвяту Матір. Він взяв її до Себе з Пресвятим тілом і поставив вище за всіх Ангелів.

Тому сьогодні для нас, дорогі брати і сестри, є велике і радісне свято - Успіння від земного життя Пречистої, Пренепорочної Діви Марії, Матері Господа нашого Ісуса Христа. Кожний християнин, який живе, має матір, яка його народила та має Матір Небесну. Мати відчуває потреби своєї дитини: чи то вона голодна, чи дитині щось болить, чи якісь інші потреби. Мати відчуває своїм люблячим материнським серцем і дитина звертається за допомогою найперше до мами й вона завжди допомагає. Коли дитина провиниться перед матір’ю, матір і тод,і у гніві своїм, не карає, але терпеливо очікує виправлення і навіть захищає від гніву батька. Так і наша Небесна Матір очікує нашого покаяння, молитов, вислуховує наші просьби та завжди заступається за нас перед Своїм Сином, Господом нашим Ісусом Христом.

Завжди вдаваймося до Неї, каймося у своїх гріхах і просімо, щоб Вона покривала нас Своїм святим Омофором. Амінь.

митр. прот. Микола МазуракПоділитись


otta Da Vinci