block
Проповідь в день вшанування пам’яті Святого Апостола і Євангелиста Луки


В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Кожен день Свята Христова Церква згадує багато послідовників Христових, Проповідь в день вшанування пам’яті  Святого Апостола і Євангелиста Луки які утвердили християнську віру, поширили її по всій землі, одні словом проповіді, інші – подвигами благочестя. Одним із таких послідовників Христових, якого вшановує сьогодні Свята Церква, є Святий Апостол і Євангелист Лука.

Народився він в Антіохії в сім’ї язичників. Із стародавніх переказів відомо, що він був освіченою людиною, лікарем, а до того ж займався живописом і непогано знав юриспруденцію. Будучи в Єрусалимі, почув проповідь Ісуса Христа, увірував у Нього, став Його послідовником і був зарахований до сімдесяти Апостолів, про обрання яких він розповідає у написаній ним Євангелії (Лук. 10, 1-16). Переконавшись у тому, що Спаситель Воскрес, Святий Лука по Вознесінню Господа став проповідувати Його вчення.

Часто в Антіохію приїздив Святий Апостол Павло й Лука спільно з ним навертав людей до віри в Господа Ісуса Христа. Вони неодноразово відвідували Малу Азію і Грецію, побували в Єрусалимі й Римі. Лука не розлучався із Павлом до самої його смерті, про що описано в Діях Апостолів.
Євангеліє, яке написав Святий Лука змістовніше й докладніше, ніж попередні. Він на прохання Апостола Павла написав книгу Діянь Святих Апостолів. У ній, за словами Іоанна Золотоустого, багато уваги відведено Апостолу Павлу, який своєю проповіддю багатьох навернув до Христа. Святий Лука проповідував віру Христову в Греції. В Солуні він був рукоположений на Єпископа Святим Апостолом Павлом, який називає його лікарем (Кол. 4, 14), коли пише: «Вітає вас Лука, улюблений лікар».

З переказів відомо, що у 82 році, за віру Христову вороги християнства повісили Луку на оливковому дереві в місті Ахаї. У 360 році, при імператорі Констанції, тіло його було перенесено з Ахаї в Константинополь у церкву святих апостолів Петра й Павла разом з мощами апостолів Андрія і Тимофія. Філосторгій засвідчує, що коли переносили мощі Апостола, до процесії підійшов хворий на ім’я Анатолій і допоміг нести тіло Луки. Під час перенесення він зцілився і став здоровим.

Відомо, що вшановувати пам’ять Святого Апостола Луки почали в IV ст. Згодом, у V ст. Анатолій Константинопольський, Лев Магістр написали пісні на честь Євангелиста Луки, які й зараз співає Свята Церква, прославляючи Святого Луку як Євангелиста, автора Діянь Святих Апостолів та як лікаря.

У церковних піснеспівах, на «Хвалитних» ми так прославляємо Святого Угодника: «Ти навчився, Луко всеблаженний, більш науки лікування душ, ніж тіл, і, натхненний Божою мудрістю, до всього здатним показав себе, лікуючи і душі, і тіла. Ти завжди закликаєш людей до знання, підносиш до бажання Бога, на небо зводиш і молишся за всіх, що прославляють тебе».

Отже, і нам, дорогі у Христі, потрібно підносити свої молитви до нашого Спасителя, до Його Святих угодників, просячи спокою і припинення ворожнечі для нашої країни. Бо Господь є милосердний і завжди вислуховує тих, хто у потребі звертається до Нього.Амінь.

прот. Ростислав БлизнюкПоділитись


otta Da Vinci