block
Проповідь в день вшанування пам’яті Святого Апостола Филипа


В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри, сьогодні, 27 листопада,Проповідь в день вшанування пам’яті Святого Апостола Филипа Свята Церква вшановує пам’ять Святого Апостола Филипа. Він був уродженцем міста Віфсаїди (Галілея), був глибоким знавцем Святого Письма і, правильно розуміючи зміст старозавітних пророцтв, чекав приходу Месії. Був одружений і, як стверджують ранні церковні письменники, мав кілька дочок, яких виховував у страсі Божому. На заклик Спасителя він пішов за Ним(Ів. 1, 43).

Про Апостола Филипа (Пилипа) кілька разів говориться у Святому Євангелії, коли він привів до Христа Апостола Нафанаїла (Ів. 1, 46). Його Господь запитав про те, скільки потрібно грошей для купівлі хліба п’яти тисячам людей (Ін. 6, 7). Він навернув еллінів, які бажали побачити Христа (Ін. 12, 21-22). Врешті, під час Таємної Вечері він запитував Христа про Бога Отця (Ів. 14, 8).

Після Зішестя Святого Духа Апостол Филип проповідував Слово Боже в Галілеї, супроводжуючи свою проповідь чудесами. Так, він воскресив немовля, яке померло на руках у матері. З Галілеї Апостол вирушив проповідувати до Еллади та Аравії. Опісля морем прибув до Азоту, а відтак до Ієраполя, що в Сирії. Там він навернув багато поган, а одного з новонароджених на ім’я Іра поставив єпископом. Тут, як і всюди, утверджував свою проповідь численними чудами.

Пройшовши Сирію, Малу Азію, Лідію і Місію, він зустрівся зі Святим Апостолом Варфоломієм і в супроводі своєї сестри Святої Маріамни прибув до міста Ієраполя, у Фрігії. Там було багато язичницьких храмів, в тому числі храм, присвячений зміям і де жила величезна єхидна.

Апостол Филип силою молитви умертвив єхидну та зцілив багатьох вкушених зміями. У числі зцілених була й дружина правителя міста Анфіпата, яка прийняла християнство. Дізнавшись про це, правитель Анфіпат наказав схопити Филипа, його сестру й Апостола Варфоломія, який прийшов з ними і поставити перед судом. Суд виніс вирок – святих апостолів розіп’ясти. Святому Филипові пробили обидві п’яти ніг, просунули через них мотузку і повісили головою вниз. У цей час почався землетрус, і всіх присутніх на судилищі засипало землею. Висячи на хресті біля храму єхидни Апостол Филип молився про спасіння його розпинателів від наслідків землетрусу. Бачачи, що сталося, народ увірував у Христа й почав вимагати зняття з хреста апостолів. Апостола Варфоломія відпустили на волю. А Святий Филип помер мученицькою смертю на хресті та до останньої хвилини просив Господа, щоб простив засліплення катам. Тіло Святого Апостола поховали Святий Варфоломій і його сестра Маріамна.

Дорогі брати і сестри, Святий Апостол Филип осягнув досконалість, бо за першим покликом пішов за Спасителем, він бачив його життя і слухав його науку. Ми повинні також пильно пізнавати життя Христа Спасителя, а також читати і роздумувати над життям святих та розважати правди святої віри. Це не означає, що всі ми враз маємо іти в пустиню чи зрікатися людей. Ми повинні щиро сповняти свої обов’язки та втікати від непотрібних пустих бесід.

Завтра розпочинається піст перед Різдвом Христовим, який в народі називається «Пилипівка», тому знайдімо час для власної душі, про яку дуже часто ми забуваємо. Святий Апостоле Филипе, моли Христа Бога дарувати нам велику милість. Амінь


прот. Іван МорозПоділитись


otta Da Vinci