block
Проповідь у Велику Суботу


В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Сьогодні, дорогі у Христі брати і сестри, Велика Субота і в сьогоднішній день Господь сходить з проповіддю до пекла, щоб визволити з нього всіх тих, на яких перебував гріх Адама.
Проповідь у Велику Суботу

Коли Тіло Спасителя лежало ще в гробі, душею своєю Христос зійшов у пекло. І цю подію оспівує церковний піснеспів: «У гробі тілом, у пеклі душею як Бог, в раю ж з розбійником і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, Неописаний».

Господь Ісус Христос сходив у пекло, щоб визволити з Нього всіх праведників, що жили до смерті Спасителя, але померли з вірою в Нього. Апостол Петро каже: «Тому що і Христос, щоб привести нас до Бога, один раз постраждав за гріхи наші, Праведник за неправедних, будучи умертвленний тілом, але оживши Духом, яким Він і духам, що перебували в темниці, зійшовши проповідував» (1Петр.3; 18-19).

Апостол так визнає мету проповіді Ісуса Христа в пеклі: «Бо на це і мертвим благовістилося, щоб вони як люди прийнявши суд людською плоттю по – Божому жили духом» (1 Пет. 4, 6). Саме Отці і Вчителі Східної Церкви, починаючи із найдревніших, говорять, що Господь благовістив, тобто сповіщав Євангеліє в пеклі. Христос Спаситель сходив у найтемніші місця пекла, де перебували найбільш нечестиві з людей, щоб їм проповідувати Євангеліє, щоб і вони покаялись, навернулись і спаслися.

Отже, дорогі у Христі, слово про спасіння запропоновано було не тільки сучасникам Ноя, але й душам усіх померлих людей, що були в пеклі – усьому загалові грішників, навіть язичникам. Найперше Спаситель сповістив про спасіння благочестивим синам Ізраїля, котрі перебували в пеклі і вперше впізнали у Ньому Христа Спасителя.

Святитель Іоан Золотоустий говорить: «Пекло захоплене в полон Господом, який зійшов у нього скасоване, понівечене умертвленне, скинуте, зв’язане». Господь Ісус Христос вивів з пекла не тільки старозавітніх праведників, але й всіх інших, які повірили в Його проповідь та стали свідками Його Воскресіння.

Господь тривожить пекло не тільки своєю присутністю, але і тим, що до місця непроглядного мороку привноситься промінь любові та надії тим, які залишилися без слів розради. Любов увійшла до місця смерті та дала можливість праведникам жити, споглядаючи славу Господню.

Тому, у Христі браття і сестри, сьогоднішній день є часом, коли все завмерло, адже темнота, біль і страждання Христа в п’ятницю ще тривожать душу, але разом з тим і жевріє надія на Воскресіння Христове. Амінь.

ієрей Ігор КисилейчукПоділитись


otta Da Vinci