block
Проповідь на Свято Покрови Пресвятої Богородиці


В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Сьогодні Свята Православна Церква скликає Проповідь на Свято Покрови Пресвятої Богородиці всіх своїх вірних дітей на велике свято християнської віри і надії – свято Покрови Пресвятої Богородиці, нашої небесної Заступниці.

Свято Покрови Божої Матері – це свято похвали нашій небесній Матері, яка перевищує всіх матерів своєю безмежною любов'ю і милістю. Вона піклується про всіх християн і ніколи не відмовляє у своїй допомозі тим, хто приходить під її материнський покров.

Записано багато повчальних історій про її допомогу і їх можна було б згадати сьогодні, але ми згадаємо тільки найголовніші події, які стали в основу цього свята.

У 910 році, за царювання у Візантії імператора Льва Мудрого, магометани вдерлися до Візантії і взяли в облогу її столицю Константинополь. Небезпека загибелі нависла над містом. Магометани убивали старих і дітей, дорослих і здорових забирали у неволю. Тоді у місті поширилася страшна хвороба. В такому нещасті й біді зібрався весь віруючий народ на щиру молитву до Влахернської церкви, в якій зберігалися риза Богоматері, її покривало на (мафорій) та частина пояса. Цілу ніч християни благали в Пресвятої Богородиці допомоги й заступництва.

Між богомольцями у Влахернському Храмі був блаженний Андрій, Христа ради юродивий, який стояв разом із своїм учнем Єпіфанієм. Довго стояв він та підносив щиру молитву до Господа й до Заступниці роду християнського.

О четвертій годині ранку блаженний Андрій бачить, як Пресвята Богородиця від святих врат іде у супроводі Предтечі Господнього Іоанна та Святого Євангелиста Іоанна Богослова з ангелами і святими у білих одежах. У великій радості й піднесенні блаженний Андрій звернувся до свого учня святого Єпіфанія і спитав його, чи бачить він що? «Бачу і жахаюся» - відповів той.

І бачать вони, як стає Богородиця на коліна, довго молиться зі сльозами, потім знімає з голови Своєї покривало та простирає його над богомольцями. За розгорнутим над народом покривалом блаженний Андрій і Святий Єпіфаній пізнали, що молитви богомольців вислухані і благодать Божа зійшла на цих людей. Угодники Божі розповіли людям у про видіння, яке вони бачили. Звістка ця поширилася по всьому Константинополі та його околицях.

Усі у щирій молитві дякували Богові і Пресвятій Богородиці за чудесне спасіння. З того часу благочестивий цар Лев Мудрий та Святий Патріарх Тарасій постановили щороку відзначати цю радісну подію церковним святом.

Від Візантії прийняла християнство і наша Київська Русь, разом і свято Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці, яке шанує наш народ, а особливо шанували козаки. На кожній козацькій чайці був образ Покрови Божої Матері і під час небезпеки козаки зверталися у молитві до Богородиці, щоб Вона захистила їх Своїм Омофором.

Що таке Покров Божої Матері над нами? Це – заступництво Її за нас, грішних, перед Спасителем і Суддею нашим Ісусом Христом, через яке прощаються наші гріхи, лікуються наші душевні рани. Покров Божої Матері – це Її молитва за нас, що слабку, немічну нашу молитву робить сильною перед Престолом Божим. Покров Божої Матері – це любов Її до нас, що сповнює серце наше милосердям і допомагає нам прокладати шлях до вічного спасіння.

У чому виявляється Покров Божої Матері? Віруюча людина знаходить його в усьому, чим живе. Ми бачимо його в нашому добробуті, в нашому здоров’ї, в наших успіхах, в наших земних радостях. Покров Божої Матері виявляється і в скорботах, хворобах, випробовуваннях, які посилає нам Господь задля нашого спасіння. Богомати перша приймає Божественні дари і перша роздає ці дари людям, які шукають допомоги у Господа у своїх повсякденних потребах. Богомати охороняє кожну людину, яка звертається до Неї, Вона невпинно молиться за весь рід християнський.

Тож із любов’ю і вірою, дорогі браття і сестри, шукаймо в нашому земному житті Її заступництва, звертаючись до Неї: «Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Своїм Омофором». Амінь.

митр. прот. Микола МазуракПоділитись


otta Da Vinci