block
Проповідь в День Святого Духа


В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі брати і сестри, щиро вітаю Вас із Днем Святого Духа. Проповідь в День Святого ДухаНавчаючи нас вірити в Бога Отця, Сина і Святого Духа, Православна Церква детальніше навчає Символом віри про Святого Духа. Тут відкривається нам, по-перше, що Дух Святий є Господь Животворящий, по-друге, що Він сходить від Бога Отця, по-третє, що Йому належить однакове поклоніння і слава з Богом Отцем і Сином Божим, в четверте, що пророки і апостоли говорили та писали під дією Святого Духа.

Він ще називається Господом Богом нарівні з Богом Отцем і Сином Божим – Ісусом Христом. Він як Бог Отець і Бог Син має Божественне існування, Божественну силу, владу і славу.

Апостол Петро, викриваючи брехню Ананії, сказав йому: «Ананіє! Навіщо ти попустив сатані вкласти в серце твоє думку сказати неправду Духові Святому? Ти сказав неправду не людям, а Богові” (Дії 5, 3-4). А що Дух Святий Єдиний і Нероздільний з Богом Отцем і Сином, в цьому запевняє нас Святий Апостол і Євангелист Іоан Богослов, говорячи: «Отець, Слово і Святий Дух – ці троє єдине“(1 Ів. 5, 7).

Дорогі браття і сестри, Дух Святий, разом з Отцем і Сином творив світ і до цього часу вся краса і порядок – дія Святого Духа. Він дає буття і життя всьому живому, дає тепло, вирощує плоди та годує людей і тварин. Тому цар і пророк Давид, прославляючи промисел і діяння Святого Духа промовляв: «Пошлеш Духа Твого і обновиш лице землі”.

Але, по-особливому, животворчо діє Святий Дух на людський рід. Саме з тих пір, як в День П'ятидесятниці зійшов Він на апостолів і вилив на них благодатні дари, Дух Святий не перестає перебувати в Церкві Христовій. Він звіщає нам духовне життя в Христі Ісусі, відроджує нас своєю силою в Таїнстві Хрещення, нагороджує благодатними дарами в Таїнстві Миропомазання, перетворює хліб і вино в Тіло і Кров Христову, живить віру. За словом Апостола Павла, ніхто не може називати Ісуса Господом, як тільки через Духа Святого (1 Кор. 12, 3).

Він надихає нас до молитви, дає нам душевний настрій, так як ми самі не знаємо про що молитись, але Сам Дух Святий просить за нас (Рим.8, 26). Всі наші добрі діла, наше спасіння звершується силою і дією Святого Духа, бо без Нього ми не зможемо творити нічого доброго (Ів. 15, 5).

Свята Церква нас навчає, що Дух Святий сходить від Бога Отця. Сам Христос у своїй розмові з учнями сказав: »Коли ж прийде Утішитель, Якого я пошлю Вам, Дух істини, Який від Отця виходить, Він буде свідчити про мене” (Ів. 15, 26). Ця істина є для нас недосяжною, як недосяжне для нашого розуміння народження Сина Божого.

Сповідуючи Святого Духа, ми повінні шанувати і славити Його так, як шануємо і славимо Бога Отця і Сина Божого.

Сам Спаситель сказав апостолам: ”Отже, йдіть і навчайте всі народи, хрестячи їх в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа” (Мк. 28, 19).
Дорогі браття і сестри, День Святого Духа –це народження Церкви Христової. Зі зшестям Святого Духа учні отримали дар говорити різними мовами. Ми, вірні Української Православної Церкви Київського Патріархату, славимо Триєдиного Бога українською мовою. Це також дар Святого Духа для нашого українського народу. Цією мовою ми звертаємось до Бога, промовляємо і виголошуємо нею наші молитви і впевнено говоримо, що Господь нас чує.

Тому, дорогі у Христі, щиро вірмо і правильно сповідуймо найбільший догмат Церкви Христової – догмат про Пресвяту Трійцю, славлячи Єдиного Бога в Трьох Особах. Амінь.

митр. прот. Мирослав НіньовськийПоділитись


otta Da Vinci