block
Проповідь в день вшанування пам'яті Святого Апостола і Євангелиста Луки


В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!


Дорогі у Христі, браття і сестри! Сьогодні,Проповідь в день вшанування пам'яті Святого Апостола і Євангелиста Луки Свята Православна Церква вшановує пам'ять Святого Апостола і Євангелиста Луки. Ким був цей великий угодник Божий?

Святий Апостол був родом із Антіохії Сирійської. Народився у сім’ї заможних батьків, які були язичниками.

З самого дитинства Лука навчався різних науками, тому що край, де він народився, славився розквітом науки та мистецтва.

З Послань Апостола Павла ми дізнаємось, що він опанував лікарське мистецтво, а Святе Передання нам каже, що він був і гарним живописцем.

Коли вчення Христове почало розповсюджуватись по всій Сирії, Галілеї та околицях, Лука прибув з Антіохії до Галілеї, де Христос сіяв зерна Свого Спасительного Вчення.

Це насіння знайшло добрий грунт у серці Луки та принесло стократний плід. Він удостоюється стати Апостолом із семидесяти та проповідувати вчення Христове. Святе Письмо розповідає нам, як після Воскресіння Господа, по дорозі в Еммаус, Христос явився йому і Клеопі та говорив із ними.

Після Вознесіння Господнього Апостол Лука перебував разом із всіма апостолами, у Єрусалимі, але пізніше пішов на свою батьківщину, де вже було багато християн.

За деякий час він стає супутником Апостола Павла. Коли його залишили всі, він цього не зробив, а продовжував ділити з ним всі труднощі та випробування. Аж до самої страти апостолів Петра і Павла він перебував у місті Римі, після того пішов із проповіддю в Ахайю, Лівію, Єгипет і Фіваїду. Мученицька смерть Святого Апостола відбулась у місті Фіви.

За своє життя Апостол Лука зробив багато праці на користь поширення вчення Христового, а найбільшим скарбом стали написані ним книги: Святе Євангеліє та Книга Дій апостолів.

Святе Євангеліє від Луки написане в Римі у 62-63 роках, під духовним керівництвом Апостола Павла. Він використав факти християнської історії та розповіді самої Пречистої Діви Марії. Книга ж Дій апостольських є продовженням Святої Євангелії, але більше розповідає нам про працю самих апостолів, а особливо про Перший Апостольський Собор, котрий відбувся у 51 року. Він став основоположною подією в житті Церкви. Цей Собор чітко розмежував християнство та юдейство у догматичному вченні.

Багато праці зробив Святий Апостол Лука, і робить по сьогодні, тому що його книги перечитуємо кожного дня, черпаємо з них ту цілющу воду, котра потрібна кожному християнинові для спасіння своєї душі.

Не раз, перечитуючи, Євангеліє та Книгу Діянь святих апостолів, ми задумуємось над тими подіями, що описані великим Апостолом. Ставимо собі запитання, чому високоосвічена людина на той час, лікар, іконописець, пішов за Христом, що потребував він у власному житті? Та напевно тієї правди, котру проповідував Христос, тієї любові котру приніс Господь, того вчення, котре дав Ісус для нашого спасіння. Не раз читаючи про мученицьку смерть християн ми запитуємо себе, для чого люди йшли на смерть, та для того щоб осягнути вічне життя з Богом. Ми запитуємо, а навіщо вічне життя? Але часто забуваємо, що створені за образом та подобою Божою й Господь наділив нас Своєю ласкою, щоб постійно перебувати з ним. Проте ми забули про це і своїми гріхами відпали від Господа. Але Господь, як люблячий Батько, дає нам можливість бути із Ним.

Отож, дорогі браття і сестри, звертаймо свої молитви до святих апостолів, святих угодників, та просімо для себе, найперше ласки від Бога, миру для своїх сімей, спокою для родини. Хай благословить нас Господь, за молитвами Cвятого Апостола і Євангелиста Луки. Амінь.

прот. Роман ЛазарукПоділитись


otta Da Vinci