block
Проповідь на Велику Страсну п’ятницю


Сьогодні ми згадуємо смерть і похорон Христа Спасителя та бачимо Його мертвим. Будучи живим, Він не захищався легіоном Ангелів від зрадників, гонителів, від тих, хто бив та катував Його і прибивав до хреста. Коли Він був мертвим, Він вселяв в серця переслідувачів страх, заставляв задуматись фарисеям і владі юдейській. Останні бояться, щоб Він не воскрес, як говорив про те раніше, або, щоб учні не викрали Його мертве тіло; вони попросили Пилата закласти гріб Його каменем та опечатати і поставити сторожу.
Проповідь на Велику Страсну п’ятницю
Багато було в світі видатних людей. Світ бачив неабиякі таланти – завойовників, правителів, винахідників і мислителів, філософів і ораторів, майстрів мистецтва, що покоряли людей словом і ділом. Але проходив час – і все те зникало, як марево, тануло як сніг, відцвітало як цвіт. То чому сьогодні велике стає малим, важливе – другорядним, незамінне – непотрібним. Все перемінилось в прах і попіл, лише одна Людина – Богочоловік Христос Спаситель перебуває навіки віків незмінним, несокрушенним, непереможним.
Апостол Павло про Нього говорить: «Ісус Христос учора й сьогодні і на віки Той же» (Євр. 13: 8). Ми пам’ятаємо, як в дитинстві Своєю мудрістю Він дивував юдейських старійшин в храмі, коли пояснював Священне Писання та як багатьох дивував Своєю покорою і Божественною владою, зцілюючи прокажених, даруючи сліпим прозріння, мертвим воскресіння. В Ньому – Світло світу, в Ньому – Слава Божества, в Ньому – велич небес. Він був, є і буде незгасаючим Сонцем для всіх віків і для всіх поколінь. Кожен, хто шукає Його правди, знаходить в Ньому потіху і спасіння. Для тих, хто відкидає Його Він буде завжди предметом неспокою.
Христос перший дав світові закон про любов. До приходу Христа світ жив по закону: «Життя за життя, око за око, зуб за зуб, рука за руку, нога за ногу» (Втор.19: 21). Христос сказав: «А Я кажу вам: любіть ворогів ваших, благословляйте тих, хто проклинає вас, добро творіть тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто кривдить і гонить вас, щоб ви були синами Отця вашого Небесного, бо Він сонцем Своїм осяває злих і добрих і посилає дощ на праведних і на неправедних»(Мф.5: 44-46).
До Христа світ не знав такого вчення. Христос приніс світу науку правди, любові і миру. Христос приніс не тільки науку на землю, але Своїм особистим прикладом – хресною смертю – утвердив Євангельську істину. Своєю Божественною правдою Христос просвіщає світ, спасаючи людські душі.
Христос звершив діло спасіння. Він здійснює його і по – сьогодні, призиваючи до Себе: «Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас» (Мф.11:28). Було і до Христа багато мислителів, проповідників і вчителів. Але ніхто не зміг дати людству такої науки , яку дав Христос. Зникли всі вчення, а Христове вчення перебуває вічно. Він назавжди залишається прикладом найвищої любові, проголошувачем чистоти і правди, воскресіння і вічного життя.
Як не можуть хмари заслонити сонце, так і Христос завжди сяє. І як промінці сонця, які проникають через осквернені місця, ніколи не оскверняються, так і не оскверняється вічне сяйво Христа, навіть, коли присутні в наших серцях темнота гріхів, гніву, відчаю та невірства. Гріб не утримав Христа. Будучи закритим у гробі, Він зійшов в пекло, зламав пекельну силу, звільнив там ув’язнених і відкрив нам двері раю. Він явив світові Воскресіння.
Прославляємо Його страсті і ради нас добровільну смерть, будемо просити у Господа, щоб Він не залишив нас без Свого Світла і вічного життя. Амінь.

митр. прот. Василій Вепрук.Поділитись


otta Da Vinci