block
Життя Священномученика Євсевія, Єпископа Самосатського


(5 липня)

Про раннє життя Священномученика Євсевія, єпископа Самосатського існує мало даних.Життя Священномученика Євсевія, Єпископа Самосатського
Відомо, що він твердо тримався православного сповідання, затвердженого на I Вселенському Соборі в Нікеї в 325 році, за що змушений був терпіти переслідування від аріан, які неодноразово позбавляли його кафедри та виганяли в заслання.

Коли імператор Констанцій (337-361), покровитель аріан, дізнавшись про те, що у Святителя Євсевія зберігається соборний акт про обрання на Антіохійську кафедру православного Архієпископа Мелетія, просив його віддати цей акт. Святитель рішуче відмовився виконати це прохання. Розгніваний імператор сказав, що якщо він не віддасть акт, то йому відсічуть праву руку.

Святий Євсевій простягнув обидві руки, кажучи: "може відсікти й обидві руки, але акту Собору, в якому викривається злоба і беззаконня аріан, я не віддам". Імператор Констанцій здивувався сміливості Єпископа й не заподіяв йому шкоди.

Після Констанція до влади прийшов Юліан Відступник (361-363) й розпочалось відкрите гоніння на християн. Святитель Євсевій, приховуючи свій сан, в одязі воїна пройшов через всю Сирію, Фінікію і Палестину, наставляючи християн в православній вірі.

Після загибелі Юліана Відступника запанував благочестивий цар Іовіан (363-364), в правління якого гоніння припинилося. Повернувся із заслання й Святитель Євсевій. Архієпископ Мелетій за порадою Святого Євсевія в 379 році скликає в Антіохії Помісний Собор. У ньому брало участь 27 єпископів і було підтверджено православне віровчення, прийняте на I Вселенському Соборі.

Аріани, боячись таких твердих сповідників Православ'я як Святителі Мелетій, Євсевій і Пелагій, які користувалися великою повагою імператора, поставили свої підписи під соборним визначенням.

Після смерті імператора Іовіана, імператором став аріанин Валент (364-378). Православні знову почали переслідуватись. Святий Мелетій був вигнаний до Вірменії, Святий Пелагий - до Аравії, а Святитель Євсевій був засуджений на заслання у Фракію.

Отримавши царський указ, Святий Євсевій з вночі виїхав з Самосати, щоб запобігти обуренню вірних, які його любили. Дізнавшись про від'їзд Єпископа, віруючі наздогнали його та з плачем благали повернутися. Святитель відмовився, сказавши, що слід коритися існуючій владі. Він переконував свою паству твердо триматися Православ'я, благословив їх і відправився на місце заслання.

На Самосатський кафедру був посланий аріанин Евномій, проте народ не прийняв єретика. Православні не ходили до храму і уникали зустрічі з ним. Єретик-аріанин зрозумів, що не зможе привернути до себе цю паству.

Згодом, на імператорський престол вступив Граціан (375-383), який повернув із вигнання всіх вигнаних аріанами православних архієреїв.
Святитель Євсевій також повернувся Самосати й продовжив працю церковного відродження. Разом зі Святителем Мелетієм вони поставляли на місце аріан православних архієреїв і священнослужителів.

Близько 380 року він прибув у аріанське місто Доліхіни, щоб поставити в ньому православного Єпископа Марина. Проте в самому місті жінка-аріанка скинула з даху черепицю, яка й пробила Святителю голову. Вмираючи, він за прикладом Спасителя пробачив їй провину та просив присутніх не робити їй зла.

Тіло Святителя Євсевія було перенесено в Самосати і з належною шаною поховане. На місце Святителя Єпископом Самосатським став його племінник, Антіох і Самосатський Церква продовжила твердо сповідувати православну віру, міцно тримаючись настанов Священномученика Євсевія.Поділитись


otta Da Vinci