block
Про Великий Покаянний Канон Преподобного Андрія Критського


Святий Преподобний Андрій Критський відомий як автор ірмосів, самогласних тропарів і самогласних стихир, які збереглися в рукописних і друкованих Ірмологіях, Мінеях та Тріодях.
Про Великий Покаянний Канон Преподобного Андрія Критського

Крім Великого покаянного канону Святитель є автором канонів, присвячених головним візантійським церковним святам, більшість із яких записані в богослужбових книгах: канони на Різдво Христове, Богоявлення, Стрітення, Благовіщення, Пасху, Преображення, Різдво Богородиці, Зачаття Святої Анни, Різдво Іоана Предтечі, Усікновення глави Іоана Предтечі, в дні пам'яті святих мучеників Маккавеїв, поклоніння веригам Апостола Петра, в день вшанування пам’яті Святителів Григорія Богослова та Іоанна Златоуста, Великомученика Георгія, Мученика Кодрата, Святителя Ігнатія Богоносця, Святої Теклі, Святителя Миколая, а також канони, тріпеснець, четверопіснець і самогласні стихири на багато днів циклу Постової і Квітної Тріоді.

Вважається, що Преподобний Андрій Критський створив або вперше започаткував у візантійській літургійній традиції саму форму канону. Також Святому приписується близько 70 канонів.

Великий Покаянний канон, складається із 250- ти тропарів і вважається найдовшим каноном з усіх, що існують. На думку протопресвітера Олександра Шмемана, згадуваний канон «можна описати як покаянний плач, що розкриває нам всю неосяжність, всю безодню гріха…».

Згідно уставу Православної Церкви Великий канон читається тільки під час Великого посту:
- на Великому Повечір'ї в понеділок, вівторок, середу та четвер 1-го тижня Великого посту його служать по частинах;
- на ранній у четвер 5-ї седмиці Великого посту його читають повністю.

Богослужіння Ранньої у четвер п'ятої седмиці Великого посту отримало в народі назву «Маріїне стояння», внаслідок читання за цією службою життя Преподобної Марії Єгипетської, яке розділяється співом Великого канону, в кінці кожної пісні якого додаються тропарі Преподобній Марії (ці тропарі додаються до Покаянного канону також у середу та четвер першої седмиці Великого посту).

Згідно з уставом, на кожен тропар канону запроваджено здійснювати земний поклін.

Великий Покаянний Канон Святого Андрія Критського у четвер п’ятого тижня Великого посту на Утрені.

Початок звичайний: «Царю Небесний» — «Отче наш»; «Господи, помилуй» (12), «Слава і нині», «Прийдіть, поклонімось…» і далі все як у Часослові (два псалми, звичайні тропарі, єктенія, шестипсалміє.

Після Великої єктенії : «Алилуйя» і Троїчні гласу. Кафизма одна — (8-ма), сідальний із Октоїха, Пс. 50- й та одразу читаємо Великий канон повільно з розчуленим та смиренним серцем.

Після канону : Мала ектенія та Світильний гласу. Хвалітні псалми.
Далі читаємо Повсякденне славослов’я. На стиховні стихири самогласні, гл. 8. З’єднується з Першим часом без кафизми. Тропар: «Зранку почуй голос мій…» зі стихами читається, а не співається.
Після Трисвятого на всіх часах кондак: «Душе моя…». Відпуст.

прот. Олексій МорозПоділитись


otta Da Vinci