block
Життя Священномученика Іринея Ліонського


(5 вересня)

Життя та діяльність Святого Іринея, як і більшості інших Життя Священномученика Іринея Ліонського ранніх письменників маловідомі. Народився він в Малій Азії, за походженням, вірогідно, був греком, хоча деякі дослідники висловлювали припущення, що він був сирійцем.

Життя та діяльність Святого Іринея, як і більшості інших ранніх письменників маловідомі. Народився він в Малій Азії, за походженням, вірогідно, був греком, хоча деякі дослідники висловлювали припущення, що він був сирійцем.

Час народження також визначають приблизно: від 130 до 150 року. Його можна визнати представником “третього покоління християнства”, починаючи від святих апостолів, так як він був учнем Святого Полікарпа Смирського, який був учнем святих апостолів.

Крім знання Священного Писання Старого Завіту і християнського вчення, Святий Іриней добре знав язицьку літературу і філософію. В його творах є багато цитат, які вказують на його широкі освітницькі пізнання.

Тертуліан називає його допитливим дослідником всякого вчення, а Блаженний Ієронім представляє його “зразком” по вивченню філософії.

В ІІ ст.. існували тісні зв’язки між християнськими общинами Малої Азії і Галії (Франції). Навіть початок проповіді християнства в Галії передання приписує учневі Святого Апостола Павла – Діонісію Ареопагіту. Тому не викликає здивування, що більшу частину свого життя Святий Іриней провів в Галлії, м. Ліоні.

Зі Сходу Святий Іриней був посланий в Галлію Святим Полікарпом Смирським, вірогідно для допомоги Пофину, Єпископу Ліонському в проповідуванні віри. Тут св. Пофином він був посвячений в пресвітера.

В 178 р. св. Іриней стає єпископом Ліонським. В 196 році їздив до Риму, де вів дискусію з Єпископом Віктором про святкування дня Пасхи.

Під час жорстокого гоніння Септимія Севера в 202 році, Ліонська Церква зазнала великих страждань, під час яких мученицьки закінчив своє життя Святий Іриней Ліонський. Про кончину святителя під час цього гоніння засвідчує Євсевій Кесарійський.

За його свідченням, Іриней Ліонський написав багато творів:
1. Коротка апологія “Про пізнання”; 2. “Про єдинобутність Божу”; 3. Послання з приводу пасхальних спорів; 4. Послання до папи Віктора; 5. Послання до Олександрійського єпископа та інші. Але ці твори або зовсім втрачені, або дійшли до нас у відривках. Збереглись тільки “П’ять книг проти єресей” і відкритий в 1904 р. у вірменському перекладі твір “Доказ апостольської проповіді”. Друковані видання творів св. Іриней Ліонського почали виходити з ХVІ ст.Поділитись


otta Da Vinci