Собор Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова
Історія Храму
На теренах сучасних західноукраїнських земель християнство почало укорінюватися ще з далекого XIX-го століття. В ті часи Прикарпаття перебувало у складі давньочеської держави, тому першими проповідниками християнства тут, найімовірніше, були учні святих рівноапостольних Кирила та Мефодія.
Наприкінці Х століття, у роки князювання святого рівноапостольного князя Володимира Великого, «червенські городи» (Галичина і Волинь) були включені до складу Київської Русі, що сприяло остаточному відходу цих земель від язичництва до Православ’я.
Після розпаду Київської Русі Галицьке (пізніше Галицько-Волинське) князівство продовжувало берегти істинну православну віру. Головними центрами князівства були великі міста і православні монастирі, які водночас відігравали роль основних освітніх центрів держави. Свідченнями цього є пам’ятки письменства – Галицько-Волинський літопис та Галицьке Євангеліє, а також єдина пам’ятка архітектури, яка збереглася до нашого часу, – православний Храм Святого Пантелеймона в селі Шевченкове біля Галича, споруджений у 1194 році. Найвідомішими монастирями князівства були Полонинський, Богородичний та Спаський, які, на жаль, не збереглися до наших днів.
Що стосується Коломиї, то перша писемна згадка про місто датована 1241 роком (Галицько-Волинський літопис). Коломия зазнала нищівних руйнувань – пережила монголо-татарську навалу 1241 року, була вщент знищена турками в 1589 році, після чого відродилася, але турки з татарами й далі нищили місто, аж доки знову не стерли його з лиця землі в 1624 році.
Після занепаду Галицько-Волинського князівства перебувала у складі Польської держави, а пізніше – Австрійської. Великих потрясінь місто зазнало також у Першій та Другій світових війнах.
За весь цей час Коломия то відновлювалась, то занепадала. Руйнувались видатні пам’ятки архітектури, церкви, монастирі. Проте збереглася одна з давніх святинь – історична дерев’яна церква Благовіщення Пресвятої Богородиці, зведена у 1587 році; вона переконливо засвідчує, що саме Православ’я було основною конфесією на Покутті.
У час, коли Україна є незалежною, а Свята Православна Церква ніким не переслідується, у місті зводиться ще одна православна Святиня – Храм Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова. До наших днів дійшла легенда, що колись на тому місці, де тепер знаходиться Храм, також стояла церква, яка була зруйнована татарами.
Після створення у 1997 році Коломийської Єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в громади міста виникла необхідність у приміщенні для звершення богослужінь. На прохання релігійної громади Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова в 1998 році було передано приміщення колишнього кінотеатру, яке стало першим Кафедральним Собором Коломийської Єпархії.
Цього ж року, на свято Входу Господнього в Єрусалим, у Храмі було звершено першу Літургію, яку очолив Єпископ Коломийський і Косівський Іоан (Бойчук). Відтоді у стінах святині проводяться систематичні богослужіння.
У 2006 році, стараннями громади та духовенства, у невеликій частині приміщення, де звершуються богослужіння, провели частковий ремонт: поміняли вікна, провели газ, а також встановили опалення.
З приходом на Коломийську Кафедру Преосвященного Єпископа Коломийського і Косівського Юліана, який є настоятелем Собору Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова, життя громади значно пожвавилося. У 2013 році стараннями Владики Юліана та священиків: ієрея Василя Бойчука та ієрея Анатолія Момота, розпочалася масштабна реконструкція приміщення й Храм було повністю перекрито.
13 листопада цього ж року над склепінням Собору встановили центральний купол, а 9 грудня покрівельні роботи завершились освяченням і встановленням двох менших куполів та хрестів. Також цього року проведено внутрішній ремонт приміщення, де звершуються богослужіння.
У 2014 році будівельні роботи продовжились – у стінах Храму та у центральному куполі встановили вікна.
У 2015 році на Соборі встановлено водостічні ринви, а всередині у великому залі залито бетонну стяжку та розведено електричну проводку.
Продовжились роботи і в 2016 році – вимурувано та поштукатурено іконостас, поштукатурено внутрішні та зовнішні стіни.
У 2017 році у Храмі зроблено стелю та внутрішню частину центрального купола.
На сьогодні богослужіння проводяться у невеликій частині будівлі, проте незабаром, з Божою допомогою, планується перейти до великого оновленого Собору.
Протягом останніх років громада Храму згуртувалась та активно увійшла у релігійне життя Коломиї та Єпархії.
У 2017 році було проведено ряд заходів, зокрема молитву за Україну в День Незалежності біля пам’ятника Степану Бандері, в центрі міста Коломиї проведено християнсько-патріотичну акцію, також хор Храму став лауреатом IV Фестивалю церковних хорів «Піснеспіви душі».
Священики, які служили в Храмі:
ієрей Андрій Григорчук;
прот. Микола Щербатюк;
ієрей Олег Димкар;
прот. Михайло Клімкович;
дияк. Іван Бігус;
з 2014 року:
ієрей Василій Бойчук;
ієрей Анатолій Момот.
Адреса собору: місто Коломия, площа Привокзальна, 14.
Для жертводавців:
Одержувач: Релігійна громада Української Православної Церкви
Київського Патріархату у місті Коломиї
ТВБВ 10008 – 0129 «Ощадбанк» м. Коломия
р/р 2600001911781
МФО 336503
Код ЄДРПО 25684152
Розклад богослужінь
Вівторок:
17:00 – Акафіст до святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.
Четвер:
17:00 – Акафіст до святого на вибір.
Субота:
16:00 – Всенічне бдіння.
Неділя:
8:40 – Часи.
9:00 – Божественна Літургія.
Напередодні дванадесятих та великих свят:
16:00 – Всенічне бдіння.
В день свята:
8:40 – Часи.
9:00 – Божественна Літургія.
Настоятель Собору:
Керуючий Коломийською Єпархією, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський ЮЛІАН (в миру Петро Петрович Гатала), народився 29 березня 1980 року в селі Лівчиці Городоцького району Львівської області в сім’ї робітників.
З 1986 року по 1987 рік навчався у львівській середній школі №40; з 1987 року по 1990 рік – у Підзвіринецькій середній школі Городоцького району Львівської області, з 1990 року по 1997 рік – у Львівській середній школі №31.
1997 року, екстерном здавши екзамени по програмі першого курсу, вступив на другий курс Львівської Духовної Семінарії Української Православної Церкви Київського Патріархату.
21 листопада 1999 року в Храмі Святого Архистратига Михаїла села Пристань Сокальського району Львівської області Митрополитом Львівським і Сокальським Андрієм (Гораком) хіротонісований у сан Диякона.
4 червня 2000 року закінчив навчання у семінарії, та, в день випуску, нагороджений Митрополитом Андрієм (Гораком) Ювілейною Медаллю «2000-ліття Різдва Христового». Цього ж року зарахований до Львівської духовної академії Української Православної Церкви Київського Патріархату.
10 вересня 2000 року у Храмі Різдва Пресвятої Богородиці села Криниця Миколаївського району Львівської області Архієпископом Дрогобицьким і Самбірським Феодосієм (Пециною) хіротонісований у сан Священика.
У вересні 2001 року відновив та очолив Недільну катехитичну школу при Кафедральному Соборі Покрови Пресвятої Богородиці м. Львова.
Протягом 2003-2004 навчального року викладав християнську етику у Львівській середній школі № 28.
З жовтня 2003 року звершував почергове служіння у каплиці Всіх святих землі української Львівської міської громадської організації «Скнилівська трагедія» та стає духівником екуменічного релігійного братства «77 ангелів» цієї організації.
Захистивши дипломну роботу, 1 червня 2004 року успішно завершив навчання у Львівській Духовній Академії.
24 червня 2004 року призначається викладачем основного богослів’я, катехизису, церковно-слов’янського читання ЛДАіС. У вересні цього ж року призначений помічником інспектора та духівником ЛДАіС.
З 16 листопада 2004 року — настоятель академічного Храму Святителя Іоана Золотоустого.
У грудні 2004 року заснував при Храмі Недільну катехитичну школу «Добрий Пастир».
22 березня 2005 року до дня Святої Пасхи Митрополитом Львівським і Сокальським Андрієм (Гораком) нагороджений Наперсним Хрестом.
У жовтні 2006 року засновує Молодіжну християнську організацію імені Святителя Петра Могили.
30 листопада 2007 року призначається головою Єпархіальгого відділу у справах молоді.
Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом 12 березня 2010 року до дня Святої Пасхи нагороджений саном Протоієрея.
5 травня 2010 року відзначений благословенною Архиєрейською Грамотою.
15 квітня 2011 року у Хресто-Воздвиженському Манявському монастирі Івано-Франківської Єпархії Високопреосвященним Митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм пострижений в чернецтво з іменем Юліан на честь Святого Мученика Юліана Аназаврського.
17 травня 2011 року, згідно рішення Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 13 травня 2011 року, Високопреосвященним Митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм призначений намісником новозаснованого Свято-Іоанно-Золотоустівського чоловічого монастиря міста Львова.
З жовтня 2011 р. – Голова єпархіального відділу зі збереження пам”яток сакральної спадщини.
Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 23 січня 2012 року обраний на Єпископа Городоцького, вікарія Львівської Єпархії.
9 лютого 2012 року з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета Митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм возведений у сан Iгумена і нагороджений Хрестом з прикрасами.
19 лютого 2012 року у Володимирському Патріаршому Соборі м. Києва Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, Митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм, Митрополитом Білгородським і Обоянським Іоасафом, Архієпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським Епіфанієм, Архієпископом Вінницьким і Брацлавським Онуфрієм, Архієпископом Чернігівським і Ніжинським Євстратієм, Єпископом Вишгородським Агапітом хіротонісований в сан Єпископа.
8 березня 2013 року рішенням Священного Синоду призначений Єпископом Коломийським і Косівським.
26 липня 2013 року Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом нагороджений Ювілейною Медаллю «1025 років Хрещення Руси-України».
24 січня 2015 року Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом нагороджений Медаллю «За жертовність та любов до України».
5 березня 2015 року – за заслуги з відродження духовності в Україні, утвердження Помісної Української Православної Церкви та з нагоди 35-річчя від Дня народження – Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом нагороджений Орденом Христа Спасителя.
28 березня 2015 року – Керуючий Коломийською Єпархією нагороджений Почесною Грамотою Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Івано-Франківської обласної ради.
13 грудня 2016 року – Священним Синодом Української Православної Церкви Київського Патріархату призначений тимчасоми членом Священного Синоду на 2017 рік.
18 лютого 2017 року – з нагоди 5-ліття Архієрейської хіротонії та за значний внесок у справу відродження духовності в Україні та розбудову Єдиної Помісної Православної Церкви, Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, нагороджений Орденом Святителя Миколая Чудотворця.
Священик Собору:
Прот. Василь Бойчук народився 9 грудня 1985 року в селищі Битків Надвірнянського району Івано-Франківської області в сім’ї священика.
З 1993 року по 2001 рік – навчався СЗОШ № 8 міста Калуша.
2001-2003 рр. – навчання в СЗОШ № 1 міста Калуша.
З 2003 року по 2005 рік – навчався в Івано-Франківській Державній медичній академії за спеціальністю «Стоматологія ортопедична».
В 2008 році вступив до Волинської духовної семінарії, повний курс якої закінчив у 2011 році. В цьому ж році вступив до Волинської православної богословської академії, яку закінчив у 2012 році.
15 липня 2012 року в Храмі Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого міста Надвірної прийняв Таїнство Вінчання.
22 липня 2012 року – в Сьому Неділю по П’ятидесятниці, в Кафедральному Соборі Преображення Господнього міста Коломиї Єпископом Коломийським і Косівським Іоаном (Бойчуком) хіротонізований в сан диякона.
26 липня 2012 року – в Храмі Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого міста Надвірної Єпископом Коломийським і Косівським Іоаном (Бойчуком) хіротонізований в сан священика.
8 жовтня 2013 року – Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном (Гаталою) нагороджений правом носіння Набедреника.
14 лютого 2014 року – Керуючим Коломийською Єпархією, Преосвященним Єпископом Юліаном (Гаталою), призначений священиком Собору Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова міста Коломиї.
16 червня 2014 року – до Дня Святої Тройці Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном (Гаталою) нагороджений правом носіння Камилавки.
26 квітня 2016 року, до Дня Святої Пасхи, Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном (Гаталою) нагороджений Наперсним Хрестом.
Священик Собору:
Прот. Анатолій Момот народився 14 вересня 1990 року в місті Надвірна Івано-Франківської області.
З 1997 року по 2007 рік навчався у Надвірнянській середній школі № 2.
У 2007 році вступив на Богословське відділення Київської православної богословської академії при Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, а також одночасно навчався на заочному відділення за спеціальністю «Релігієзнавство» в цьому ж університеті.
21 травня 2012 року – за кінчив навчання за напрямом «Богослов’я» та здобув кваліфікацію магістра, викладача-дослідника православного богослов’я.
5 червня 2012 року – отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Релігієзнавство» та здобув кваліфікацію релігієзнавця, викладача філософсько-релігієзнавчих дисциплін.
З 1 вересня 2010 по 30 червня 2012 року пройшов повний курс військової підготовки при Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.
10 серпня 2012 року – повінчаний з Товстецькою Іванною Вікторівною.
9 вересня 2012 року – в Храмі Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого міста Надвірної Єпископом Коломийським і Косівським Іоаном (Бойчуком) рукоположений у сан диякона, а 14 вересня в храмі Святителя Василія Великого села Чорні Ослави – в сан священика.
8 жовтня 2013 року – Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном (Гаталою) нагороджений правом носіння Набедреника.
14 лютого 2014 року – Керуючим Коломийською Єпархією, Преосвященним Юліаном (Гаталою) призначений священиком та економом Собору Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова міста Коломиї.
16 червня 2014 року – до Дня Святої Тройці, Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном (Гаталою) нагороджений правом носіння Камилавки.
2 жовтня 2014 року – з благословення Преосвященного Єпископа Коломийського і Косівського Юліана включений до cкладу редакційної колегії газети “Коломийський вісник”.
26 квітня 2016 року, до Дня Святої Пасхи, Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном (Гаталою) нагороджений Наперсним Хрестом.