Життя Священномученика Корнилія Сотника, Єпископа Кесарії Палестинської (26 вересня)

Священномученик Корнилій народився в I столітті  в Італії Фракійській (сучасна територія Румунії). Будучи язичником, він вирізнявся глибоким благочестям і добрими справами. Згодом він став сотником римського війська й поселився в Кесарії Палестинській.

І тут Господь не погордував його доброчесним життям і привів його своїм Промислом до пізнання Істини через просвічення світлом Христової віри.

Одного разу, коли Корнилій молився в своєму будинку, йому з’явився Ангел Божий і повідомив: “Молитви твої й твоя милостиня перед Богом згадалися. Тепер же пошли до Йоппії людей, та й приклич Симона, що зветься Петром. Він гостює в одного гарбарника Симона, що дім має при морі. Він скаже тобі, що ти маєш робити.”(Дії. 10: 4-6).

Корнилій з точністю виконав наказ Ангела. Апостол Петро також отримав в чудесному видінні наставляння просвітити Корнилія словами євангельського вчення, прибув до нього і проповідував Розп’ятого Христа. Під благодатним впливом Святого Духа Корнилій увірував у Христа і хрестився разом зі своїми рідними. Він був першим із язичників, які прийняли Хрещення.

Згодом він йде на проповідь Євангелія разом із Апостолом Петром, який поставив його Єпископом. Коли Апостол Петро зі своїм помічникам, Святим Тимофієм знаходився в місті Ефесі, йому стало відомо про особливо сильне ідолопоклонство в місті Скепсі. Було кинуто жереб, кому туди йти. Жереб випав на Святого Корнилія.

У тому місті жив князь Димитрій, він добре знав давньогрецьку філософію, ненавидів християнство і поважав язичницьких богів, особливо Аполлона і Дія (Зевса). Дізнавшись про прибуття Святого Корнилія в місто, він відразу покликав його до себе та запитав про причину його приїзду.

Святий Корнилій відповів, що прийшов звільнити його з мороку невідання і привести до пізнання Істини. Князь, не зрозумівши сенсу його слів, розгнівався і наказав відповідати на кожен його питання. Коли Святий Корнилій пояснив, що служить Господу й що причина його приходу в проповіді Євангелії Істини, князь розлютився і зажадав від Корнилія принесення жертви ідолам.

Святий просив показати богів. Коли його ввели в язичницький храм, Корнилій звернувся до сходу і, схиливши коліна, виголосив молитву до Господа. В цей час почався землетрус і храм Зевса й ідоли, що знаходилися в ньому, зруйнувалися. Весь народ, який бачив, що сталося, налякався. Князь ще більш озлобився і став радитися як погубити Корнилія.

Святого зв’язали і підвісили в темниці на ніч. У той час один із його рабів повідомив князю сумну звістку про те, що його дружина і дитина загинули під уламками храму, який був зруйнований. Через деякий час один із жерців на ім’я Варват, розповів, що чув голоси князевої дружини й сина з-під руїн і що вони вихваляли Бога християнського. Жрець просив звільнити ув’язненого, так як завдяки чуду, здійсненого Святим Корнилія, дружина і син князя залишилися живі.

Радісний князь у супроводі наближених поспішив до темниці, зізнався святому Корнилію в тому, що увірував у Христа і просив його визволити з-під руїн храму дружину і сина. Святий Корнилій відправився до зруйнованого ідольського храму і по молитві постраждалі були звільнені. Після цього князь Димитрій, всі його родичі та наближені прийняли Святе Хрещення.

Святий Корнилій прожив ще довгий час в цьому місті, навернув до Христа всіх жителів-язичників і поставив пресвітера Євномія для служіння Господу. Помер Святитель Корнилій у глибокій старості і був похоронений неподалік від зруйнованого ним язичницького храму.