ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

09 Квітня 2023

Єпископа Коломийського і Косівського ЮЛІАНА

Боголюбивим пастирям і всім вірним

Коломийської Єпархії

Української Православної Церкви

(Православної Церкви України)

Дорогі браття і сестри!

Христос Воскрес!

З волі Божої, Його милосердя і благодаті, ми знову сподобилися святкувати Пасху Христову! Знову весна, відродження, пробудження природи, мертвий холод зникає через сонячні промені світла, які підіймаються все вище і вище, через всепроникаюче животворче тепло. Це символи Воскресіння, які закладені в саму природу і духовна людина може їх бачити, відчувати. Ці символи укріплюють нашу віру, дають нам надію і впевненість.

Сонцем, яке підіймається над горизонтом людської історії, є наш Христос, Воскресіння Якого ми сьогодні святкуємо. Він Воскрес із мертвих і Своїм Воскресінням осяяв увесь Всесвіт, даруючи людству вічне життя. Він – весна нашої душі, Він – наша дорога і правда, і життя, Він – наша надія і впевненість, сучасне і майбутнє, Він є наше все, а ми – Його возлюблені діти.

Люди прославляють Його Воскресіння з року в рік, і завжди з новими переживаннями в своїй душі, радісними окликами: «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!» І ангельський світ у цей святий день долучається до цієї незбагненної і величної радості. Радіє небо і земля, радіє все людство, радіє сама природа незбагненному чуду любові Божої.

О, з якою неймовірною світлою радістю, якими надзвичайними духовними гімнами прославляли Воскреслого Христа люди святого життя! А головне, вони прославили Його в собі, бо як безмежні простори небес, так і безмежною є глибина людської душі. Хочеш побачити Воскреслого Бога, очистившись від гріха, – заглянь у власну душу, і ти Його там побачиш. Як колись людина носила у собі смертність, так після Воскресіння Христового людина носить у собі зачатки вічного життя. Воскресіння наблизило нас до Бога. У Воскресінні, по благодаті, ми стаємо вічними, – як вічним є наш Бог за Своєю природою.

У час випробувань Господь по-особливому перебуває серед нас. Бог у стомленому і заклопотаному погляді медика, який рятує пораненого воїна. Бог у посмішці бойового товариша, який вирушає на завдання, в обіймах рідних, які зустрічають або проводжають дорогу для себе людину. Господь перебуває у тому, хто, долаючи власний страх, стає взірцем мужності для інших, хто, стримуючи власні сльози, спонукає посміхнутися засмучених, хто, втрачаючи останні сили, наповнює силою немічних. Бог у тих, хто прагне, за словами апостола Павла, стати всім для всіх, хто допомагає нести тягарі іншого.

Гріх викривив людську природу. Найвищий прояв цієї спотвореності – війна. Хоча, сам диявол засіває в серце людини насіння зла, війна має свої обличчя. Вона спотворила загальноприйнятий людський порядок, до якого ми так звикли. Батьки хоронять своїх дітей. Чоловіки, на плечі яких покладена основна турбота і піклування про свої сім’ї, вирушають на фронт. Багато молодих дівчат, замість того, щоб стати матерями і пригортати до грудей своїх немовлят, міцно притискають до себе зброю, нарівні з чоловіками воюючи на передовій. Діти втратили своє дитинство і вмить подорослішали… Саме у цей світ, спотворений і викривлений гріхом, приходить Господь, щоб оновити його, щоб визволити людину з гріховного ярма, щоби спотворене отримало божественний порядок.

Вшановуючи наших героїв, які перебувають на фронті, не забуваймо про воїнів тилу. Сьогодні кожен із нас – воїн, коли докладає максимум зусиль для перемоги, коли особисто намагається долати цю гріховну спотвореність, намагається залишатися людиною і християнином. Війна торкнулася всіх без винятку. Кожен на своєму місці, немов на фронті, з відповідальністю і мужністю виконує покладений обов’язок заради спільної мети – перемоги. Це не формальність, пов’язана з особливостями професії чи покликання, – це обов’язок, про який говорить наше серце, обов’язок, до якого спонукає любов.

Ми всі так прагнемо перемоги, хоча Христос Своїм Воскресінням уже дарував нам найбажанішу і найвищу перемогу – перемогу над гріхом, прокляттям і смертю. Усвідомлення цього дає нам неймовірну радість, мир і незгасаючу надію. У цьому стані відкриваються інші життєві орієнтири, наміри та цілі. Ми стаємо співпричасниками Воскресіння Христового. Пасха Христова – подія, яку ми переживаємо знов і знов, і завжди по-новому. Ця блага звістка, немов промінь надії, дає сили та просвітлює очі, щоб бачити у Воскреслому Господі власну перемогу над силами темряви. Воскреслий Христос показує нам, що Бог вислуховує всі наші молитви, Він поспішає із визволенням до тих, хто щоденно стоїть на сторожі молитви за Україну, промовляючи до нас воскреслим вітанням: «Мир вам»! У нашій боротьбі черпаймо від Воскреслого Христа сили, щоб зберегти нашу людяність і наше християнське серце від отрути ненависті, гніву та злоби, щоб у протистоянні з нелюдами не уподібнитися їм. І тоді Господь, що подолав смерть, подарує нам перемогу над ворогом, і в нашій Україні запанує довгоочікуваний мир!

З нагоди світлого свята Воскресіння Христового вітаю всіх священнослужителів нашої Єпархії, представників влади, воїнів Збройних Сил та добровольчих батальйонів, волонтерів і всіх, хто захищає нашу країну. Нехай Благодать Воскреслого Господа нашого Ісуса Христа, Його Любов і батьківське благословення завжди перебувають з усіма нами! Амінь.

Воістину Христос Воскрес!

+ Юліан

Єпископ Коломийський і Косівський

Пасха Христова

      2023 рік   

м. Коломия