Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці села Підгайчики

Історія Храму

Згідно усних свідчень, перша церква в селі Підгайчики була неподалік від сучасної.

Діючий Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці був побудований у 1854 році.Його спорудили на кошти добровільних пожертвувань місцевих парафіян. Майстрами були два брати Грицюки із села Люча. Вони погодилися збудувати церкву за 9 тонн зерна.

Поряд з теперішнім Храмом зберігся Престіл попередньої церкви. Розповідають, що під цим Престолом перебувають її рештки.

У 1962 році, внаслідок активної антицерковної пропаганди та злим діям місцевих безбожників, церкву було закрито, а церковні речі знищено.

Довгий період часу Храм використовувався місцевим колгоспом «Зоря комунізму» в якості складу для зберігання зерна, інвентаря, цементу та міндобрива.

У 1989 році церкву знову почали використовувати за призначенням. Вона перша в Коломийському районі була передана в користування місцевій релігійній громаді.

Саме, 5 березня 1989 року, після довгої перерви, в нововідкритій Святині було відслужене урочисте богослужіння, на яке зібралося багато людей. Очолив Божественну Літургію отець Григорій Юрах. Йому співслужили: отець Михайло Коржинський, отець Микола Ужитчак, отець Василь Гаврилюк, отець Микола Сметанюк, отець Василь Гаврилюк та отець Михайло Сметанюк.

1989 року настоятелем церкви призначено священика Михайла Сметанюка. До сьогоднішнього дня він звершує своє служіння на цій парафії.

Після повернення в користування релігійній громаді Церква перебувала в жахливому стані. Завдяки пожертвам небайдужих людей будівля Храму дуже швидко була реставрована.

Автентичними залишилися ікони іконостасу, запрестольний Хрест та Кивот. Зберігся Потир 1874 року.

На церковному подвір’ї є резиденція та дзвінниця. Також є три Хрести. Один із них встановлено на місці, де знаходився Престіл старої церкви. Другий Хрест зведено на честь скасування панщини. Третій – до 1000-ліття Хрещення Руси-України.

7 квітня 1990 року, відбулася знаменна подія в житті парафії. В цей день у церкві Благовіщення Пресвятої Богородиці села Підгайчики було рукоположено у сан Єпископа отця Степана Абрамчука (теперішній Митрополит Галицький Православної Церкви України Андрій (Абрамчук)). Хіротонію звершили: Єпископ Львівський Іоан (Боднарчук), Єпископ Яснопільський Вікентій (Чекалін) та Єпископ Тернопілький Василій (Боднарчук).

16 січня 2000 року, на парафії силами Коломийського та Отинійського благочинь була організована конференція, присвячена святкуванню 2000-ліття Різдва Христового.

Під куполами Храму села Підгайчики у певний час підносили свої молитви: Патріарх УАПЦ Димитрій (Ярема), Предстоятель УАПЦ митрополит Мефодій (Кудряков), Предстоятель УАПЦ Макарій (Малетич) та Митрополит Андрій (Абрамчук).

7 квітня 2005 року і 7 квітня 2010 року, Храм із Архіпастриськими візитами відвідав Митрополит Галицький Андрій. Для парафії це були подвійні свята, адже Храмове торжество співпало з 15-ю і 20-ю річницями хіротонії Митрополита Андрія (Абрамчука).

У липні 2016 року парафія Благовіщення Пресвятої Богородиці села Підгайчики, разом з іншими храмами Івано-Франківської єпархії УАПЦ увійшла до складу Коломийської єпархії УПЦ КП.

7 квітня 2017 року, із Архіпастирським візитом Храм відвідав Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, звершив урочисту Архієрейську Божественну Літургію та, з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, нагородив релігійну громаду Храму Благословенною Патріаршою Грамотою, а настоятеля – митр. прот. Михайла Сметанюка Медаллю ”За жертовність і любов до України”.

3 березня 2019 року, в неділю М’ясопусну, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, із Архіпастирським візитом відвідав Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці села Підгайчики, Коломийського благочиння, де, з нагоди 30-ліття відновлення Святині, у співслужінні духовенства, звершив урочисту Архієрейську Божественну Літургію та, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, нагородив настоятеля та релігійну громаду Храму Благословенними Митрополичими Грамотами.

9 травня 2020 року, в Храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці села Підгайчики, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, звершив Божественну Літургію Cвятителя Іоана Золотоустого та Чин Похорону над уродженцем села – новопреставленим схиархімандритом Пименом (Мензатюком).

При Храмі діє Катехитична школа, хор, братство та сестринство.

Хор Церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці села Підгайчики є щорічним учасником Фестивалю церковних хорів «Піснеспіви душі».

Футбольна команда Катехитичної школи постійно бере участь у футбольному турнірі серед команд катехитичних шкіл Коломийської Єпархії.

Визначним уродженцем села Підгайчики та вихованцем парафії є Архімандрит Олексій (Мензатюк) – колишній ректор Рівненської духовної семінарії, намісник Свято-Георгіївського монастиря на Козацьких Могилах та намісник Угорницького Спасо-Преображенського монастиря.

Священики, які служили в Храмі:

о. Григорій Міхневич – (1823-1831 рр.)
о. Григорій Каратницький – (1831- 1832 рр.
о. Кирило Хепечи – (1835- 1836 рр.)
о. Гіяцинт Дварранін – (1837 -1866 рр.)
о. Юліан Дварранін – (1866-1889 рр.)
о. Василь Кархут – (1889 – 1916 рр.)
о. Микола Терлецький – (1916 – 1920 рр.)
о. Іван Ісаїв – (1920 р.)
о. Олексій Сорока – (1920 – 1922 рр.)
о. Костянтин Карачевський – (1922 – 1939 рр.)
о. Михайло Клим – (1939-1940 рр.)
о. Микола Угорчук – (1940-1942 рр.)
о. Клим Карпінський – (1942-1944 рр.)
о. Могельницький – (1944-1946 рр.)
о. Григорій Федина – (1946-1962 рр.)
о. Михайло Сметанюк – (1989 – і до сьогодні)

Настоятель Храму


Митрофорний протоієрей Михайло Сметанюк народився 15 вересня 1955 року в селищі Печеніжин,
Коломийського району, Івано-Франківської області в сім’ї робітників.

Дитинство і шкільні роки пройшли в рідному селищі.

1973 року закінчив Печеніжинську середню школу.

В тому ж 1973 році був призваний до лав Радянської армії, з котрої був демобілізований у 1975 році.

З 1975 року по 1979 рік працював інструментальником на заводі “Індуктор” цех № 4 смт. Печеніжин.

У 1978 році одружився із Чемерис Орисею Іванівною, 23.01.1957 року народження.

У 1979 році поступав в Одеську Духовну Семінарію.

З 1979 року по 1982 рік працював в Печеніжинському комбінаті комунальних підприємств.

1982-1983 роках ніс послух в Івано-Франківському єпархіальному управлінні.

1983 року поступив на навчання в Ленінградську Духовну Семінарію, яку закінчив 1987 року.

У 1985 році, з благословення Митрополита Ленінградського і Новгородського Антонія, рукопокладений в Сан священика Архієпископом Івано-Франківським і Коломийським Макарієм.

З 1987 року призначений настоятелем церкви Різдва Пресвятої Богородиці села Малий Ключів, а 1989 року – настоятелем церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці с. Підгайчики.

1989 року, згідно з рішенням церковних зборів, вийшов з-під юрисдикції Івано-Франківської єпархії РПЦ та перейшов у щойно відроджену Українську Автокефальну Православну Церкву.

З 1989 року – призначений Коломийський благочинним.

1990 року – нагороджений Благословенною грамотою за труди і жертви на користь Святої Української Автокефальної Православної Церкви Патріархом Мстиславом.

1996 року – за ревність у вірі та щиру працю у Христовому Винограднику нагороджений правом носіння Митри Митрополитом Галицьким Андрієм.

2005 року – за ревність у вірі та щиру працю у Христовому Винограднику нагороджений правом носіння другого хреста з оздобами Митрополитом Галицьким Андрієм.

2010 року – за жертовну працю і заслуги перед Церквою і Україною нагороджений Орденом Святого Апостола Андрія Первозванного.

2013 року – нагороджений орденами Святого Рівноапостольного Великого Князя Володимира та преподобного Іова Княгиницького.
Також нагороджувався різними грамотами, медалями та почесними знаками.

Обирався депутатом Коломийської районної ради 1, 3, 4, 5 скликань та депутатом Печеніжинської об’єднаної територіальної громади.

У липні 2016 року разом із парафіями увійшов до складу Коломийської Єпархії УПЦ Київського Патріархату.

7 квітня 2017 року – З благословення Святійшого Патріарха Філарета, Преосвященним Єпископом Коломийським Юліаном нагороджений Медаллю «За жертовність та любов до України».

3 березня 2019 року, – з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Преосвященним Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном нагороджений Благословенною Митрополичою Грамотою.

16 вересня 2020 року, з нагоди 65-ліття, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Преосвященним Владикою Юліаном нагороджений Медаллю Архістратига Михаїла.

21 вересня 2022 року – з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Преосвященним Владикою Юліаном нагороджений Орденом Архістратига Михаїла.