Храм Успіння Пресвятої Богородиці села Гринява

Історія Храму

Перша письмова згадка про мальовниче гуцульське село Гринява Верховинського району Івано-Франківської області датована 1702 роком, хоча існує припущення, що воно вже існувало ще задовго до цього.

За переказами старожилів відомо, що в селі діяв Храм, побудований місцевими будівельниками за часів панування Австро-Угорської імперії, а під час Другої світової  війни Святиня була спалена німцями.

З того часу свої релігійні потреби жителі села задовольняли у Храмі Чуда Архістратига Михаїла сусіднього села Черемошна.

З проголошенням Незалежності України, в 1991році  мешканці села Гринява побудували  каплицю Покрови Пресвятої Богородиці на місці старої церкви. Цього ж року було утворено й зареєстровано релігійну громаду УАПЦ. Першим настоятелем громади став митрофорний протоієрей Миколай Химин (вже покійний).

В 1992 році,  на урочищі “Площа” розпочато будівництво нового Храму та богослужбової каплиці, яку освячено в 1994 році на честь Всіх Святих Отців Києво-Печерських.

В цей період, в міру певних обставин, громада перейшла в підпорядкування Івано-Франківської Єпархії УПЦ Московського Патріархату.

В 1999 році, коли настоятелем Храму став протоієрей Михайло Дутчак, завершено будівництво Святині.

28 серпня 2005 року, Єпископом Івано-Франківським і Коломийським УПЦ МП Миколаєм (Грохом) було освячено Храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці.

Також за ініціативи прот. Михайла Дутчака та мешканців села побудовано дзвіницю, капличку з Хрестом для поклоніння, вхідні ворота та церковний будинок.

Жителі села, які були вірними Української Православної Церкви Київського Патріархату відвідували богослужіння та приймали Святі Таїнства у Храмі  Чуда Архістратига Михаїла  сусіднього села Черемошна.

Після надання Константинопольською Церквою-Матір’ю Томосу про Автокефалію Української Православної Церкви, 20 травня 2019 року, рішенням загальних зборів релігійної громади,  було вирішено увійти до  складу  Коломийської Єпархії Православної Церкви України та розпочато процес реєстрації cтатуту в новій редакції.

8 грудня 2019, духовенством Верховинського благочиння у Храмі була відслужена  перша Божественна Літургія українською мовою, а 5 січня 2020 року громаді  була передано  богослужбову каплицю Всіх Святих Отців Києво-Печерських.

17 серпня 2020 року,  Преосвящнним Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном  настоятелем Храму призначено прот. Ігоря Фенчука.

Стараннями священика Ігоря Фенчука налагодилися зв’язки релігійної громади з  школою, територіальною громадою, організаціями села та району.

18 вересня 2022 року, в неділю 14-ту після П’ятидесятниці, парафію відвідав Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан та, у співслужінні духовенства, очолив Архієрейську Божественну Літургію та здійснив освячення оновлених: Престолу, іконостасу та внутрішніх розписів Храму. Також, з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Правлячий Архієрей нагородив релігійну громаду Храму Благословенною Митрополичою Першосвятительською Грамотою. Подяками Єпархіального Управління Єпископ Юліан нагородив: церковний Хор, Дроняка Павла Дмитровича та Комана Василя Миколайовича.

Настоятель Храму

Протоієрей Ігор Фенчук народився 1 лютого 1976 року в селі Кобаки, Косівського району Івано-Франківської області.

1982-1993 рр. – навчання в Кобаківській загальноосвітній школі I-III ст.

1994-2000 рр. – навчання в Чернівецькому державному університеті ім. Ю. Федьковича на теологічному відділенні філософсько-теолочного факультету.

4 листопада 2000 року одружився із Веселовською Уляною Адамівною.

2007-2008 рр. – навчання в Івано-Франківському університеті нафти і газу та отримання диплома магістра державного управління.

18 вересня 2011 року – Високопреосвященним Митрополитом Галицьким Андрієм рукоположений в Сан Диякона, а 13 листопада цього року – в Сан Священика.

22.05.2012 року – нагороджений правом носіння Камілавки.

12.06.2013 року – возведений в Сан Протоієрея.

24.05.2017 року – нагороджений правом носіння Палиці.

4 серпня 2020 року – перейшов до Коломийської Єпархії Православної Церкви України.

17 серпня 2020 року – Преосвященним Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном призначений настоятелем Храму Успіння Пресвятої Богородиці села Гринява та Храму Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого села Пробійнівка, Верховинського благочиння.

18 вересня 2022 року – з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Преосвященним Єпископом Коломийським і Косівськи Юліаном, нагороджений правом носіння Хреста з прикрасами.