Храм Святого Духа села Соколівка

Історія Храму

Церква Святого Духа села Соколівка побудована у 1886 році коштом громади, про що свідчить напис на підвалині Храму.

Освятили церкву 1900 року. Першим її настоятелем був отець Теофіл Добрянський.

Ще одним відомим настоятелем Соколівської парафії був отець Олексій Волянський «совітник єпископа Констянтина з відзначенням крилошанина, народжений в 1862 році, рукоположений в 1886 році, призначений на Соколівську парафію в 1922 році». Отець Волянський був відомим в краї громадським та культурним діячем. Був близько знайомий із Михайлом Грушевським, Іваном Франком, Гнатом Хоткевичем, Володимиром Гнатюком, Лесею Українкою та іншими видатними людьми. Отець Олексій похоронений на місцевому кладовищі неподалік церкви. Біля нього також покоїться прах його дружини та дочки. До 150-річчя від Дня народження на церкві йому встановлено пам’ятну дошку.

Святиня є досить великих розмірів та зведена у традиційному гуцульському стилі. У її основі лежить видовжений Хрест, а архітектурний ансамбль увінчується однією відкритою до сліпого ліхтаря банею та сімома маківками. Іконостас різьблений.

Особливої уваги заслуговує розпис церкви. В оформленні Храму використані елементи традиційного гуцульського сакрального та народного мистецтва. В церкві можна побачити велику кількість різьблених та інкрустованих предметів церковного вжитку, адже село Соколівка здавна славилося своїми майстрами-різьбярами.

На початку Храм було покрито гонтою, але в 70-х роках минулого століття його перекрили бляхою.

Входом на територію церкви служить двохярусна, змурована з тесаного каменю дзвіниця прямокутної форми. Перший ярус використовується, як брама, має один наскрізний та два закриті облаштовані під каплички отвори. Другий ярус шести арковий і служить дзвіницею. Архітектурний ансамбль дзвіниці увінчується трьома маківками. Її також споруджено 1886 року. І церква, і дзвіниця являються об’єктами національного культурного надбання (ох. № 1179/1, 1179/2).

Від дороги подвір’я церкви огороджено металевою огорожею. Справа від центрального входу споруджено каплицю. Тут же біля каплиці знаходиться Хрест, біля якого здійснюється освячення води у престольні та святкові дні. Біля церкви також знаходиться місцеве кладовище.

24 вересня 1995 року – із архіпастирським візитом Храм відвідав Митрополит Івано-Франківський і Галицький Андрій та здійснив освячення каплиці на церковному подвір’ї.

27 липня 1997 року – парафію відвідав Митрополит Галицький Андрій та освятив могилу, споруджену на честь героїв та борців, які віддали свої життя за волю України. Ця могила збудована як пожертва від сім′ї Василя та Марії Шкондеюків.

13 січня 2008 року – із архіпастирським візитом Храм відвідав Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Іоан (Бойчук). Під час Божественної Літургії рукоположив у сан Священика диякона Василя Дійчука.

19 січня того ж року – Преосвященний Єпископ Іоан відвідав Храм знову, звершив Архієрейську Божественну Літургію та Чин Великого освячення води.

2012 року – відбулось освячення каплиці Собору Іоана Хрестителя, побудованої на пожертву сім’ї Андріюка Василя.

23 червня 2013 року – з нагоди престольного свята із архіпастирським візитом Храм відвідав Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, звершив архієрейську Божественну Літургію та оновлений іконостас.

19 червня 2016 року – з нагоди престольного свята та 150-чя річчя Храму на парафію прибув Преосвященний Владика Юліан та звершив торжественну Архієрейську Божественну Літургію та Чин Малого освячення води.

8 січня 2017 року, – в день Собору Пресвятої Богородиці, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, із архіпастирським візитом відвідав Храм Зіслання Святого Духа села Соколівка, де звершив урочисту Архієрейську Божественну Літургію.

У різний час у церкві села Соколівська служили: прот. Степан Волочій, митр. прот. Дмитро Близнюк (благочинний Косівського благочиння), митр. прот. Богдан Юречко, митр. прот. Іван Близнюк та на даний час – прот. Василь Дійчук.

Настоятель Храму

Протоієрей Василь Дійчук народився 29 червня 1983 року в селі Соколівка Косівського району Івано-Франківської області, в сім’ї медичних працівників.

У 1990 році пішов в перший клас Соколівської загальноосвітньої школи Ι-ΙΙ ступенів. Після закінчення 9 класу продовжив своє навчання у Старо-Косівській середній школі Ι-ΙΙΙ ступенів.

Перед вступом у семінарію два роки ніс послух „уставщика” у Манявському Хресто-Воздвиженському чоловічому монастирі.

У 2000 році вступив на перший курс Івано-Франківської духовної семінарії. Після другого курсу переведений на навчання у Київську духовну семінарію.

Під час навчання у Києві проходив послух „уставщика” у Феодосієвському чоловічому монастирі.

Після закінчення 4 курсу семінарії вступив на перший курс Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника, на філософський факультет, спеціальність «Релігієзнавство» і “Філософія”.

1 жовтня 2006 року – одружився із Кіцелюк Ольгою.

21 листопада 2007 року – у Храмі Успіння Пресвятої Богородиці села Старий Косів Єпископом Іоаном (Бойчуком) хіротонізований у сан Диякона.

13 січня 2008 року – рукоположений в сан Священика у Храмі Зішестя Святого Духа села Соколівка і призначений настоятелем даної церкви.

В 2013 році нагороджений Набедреником і Камилавкою.

2016 року – до Дня Святої Пасхи Христової, Преосвященним Єпископом Коломийським і Косівським Юліаном, нагороджений Наперсним Хрестом.

10 квітня 2017 року – з благословеня Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, Преосвященним Владикою Юліаном возведений у сан Протоієрея.