Життя Святого Апостола і Євангелиста Марка (8 травня)

Святий Апостол і Євангелист Марк народився в Єрусалимі, був племінником Апостола Варнави та одним із 70-ти апостолів.

Будинок його матері Марії розташовувався біля Гефсиманському саду. Як свідчить Церковне Передання, в ніч Хресних страждань Христа, він слідкував за Ним, загорнувшись у плащ, та втікав від воїнів (Мк. 14, 51-52). Після Вознесіння Господнього будинок матері Святого Марка став місцем молитовних зібрань християн і притулком для деяких апостолів (Дії 12, 12).

Святий Марк був найближчим сподвижником апостолів Петра, Павла і Варнави. Разом із Апостолами Павлом і Варнавою Святий Марк був в Селевкії, звідки відправився на острів Кіпр і пройшов його зі сходу на захід. У місті Пафе Святий Марк був свідком того, як Апостол Павло уразив сліпотою волхва Еліму (Дії. 13, 6-12) .

Після праці з Апостолом Павлом, Святий Марк повернувся до Єрусалиму. Звідти разом з Апостолом Петром побував в Римі, а згодом по його велінню відправився до Єгипту, де заснував Церкву.

Під час другої благовісницької подорожі Апостола Павла, Євангелист Марк зустрівся з ним в Антіохії. Звідти він відправився на проповідь з Апостолом Варнавою на Кіпр, а потім знову пішов у Єгипет, де разом із Апостолом Петром заснував багато Церков, в тому числі й у Вавилоні. З цього міста Апостол Петро направив послання малоазійським християнам, в якому з любов’ю відгукувався про святого Марка.

Коли Апостол Павло знаходився в кайданах у Римі, Апостол Марк був в Ефесі, де Єпископом був Святитель Тимофій. Разом із ним Апостол Марк прибув до Риму. Там він і написав Святе Євангеліє бл. 62-63 рр. яке є, як свідчать церковні письменники, коротким записом проповіді і розповідей Апостола Петра.

З Риму Святий Марк знову віддалився в Єгипет і в Олександрії поклав початок Християнському Училищу, з якого згодом вийшли такі знамениті Отці та Вчителі Церкви, як Климент Олександрійський, Святитель Діонісій, Святитель Григорій Чудотворець та інші.

Святий Апостол уклав також чин Літургії для Олександрійських християн. Потім він з проповіддю Євангелія відвідав внутрішні області Африки такі як Лівія та Нектополе.

Під час цих подорожей Святий Марк отримав веління від Духа Святого знову йти до Александрії для проповіді і протидії язичникам. Там він оселився в будинку шевця Ананії, якому зцілив хвору руку. Швець з радістю прийняв Святого Апостола, з вірою слухаючи його проповідь про Христа, і прийняв Хрещення. Слідом за Ананією хрестилися багато жителів тієї частини міста, де він жив. Це викликало ненависть язичників і вони вирішили вбити Святого Апостола. Дізнавшись про це, Євангелист Марк поставив Єпископом Ананію, а трьох християн: Малка, Савіна та Кердіна – пресвітерами.

Язичники напали на Святого Марка, коли він здійснював Богослужіння. Його побили, волочили по вулицях міста та кинули у в’язницю. Там Святий Марк удостоївся бачити Господа Ісуса Христа, Який укріпив його перед стражданнями.

Наступного дня розлючений натовп знову повів Святого Апостола вулицями міста на судилище, але по дорозі Святий Марк помер зі словами: “В руки Твої, Господи, віддаю дух мій”.

Язичники хотіли спалити тіло Cвятого Апостола, але коли розпалили багаття, все померкло, пролунав грім і стався землетрус. В страху язичники розбіглися, а християни взяли тіло Святого Апостола й поховали його в кам’яній гробниці. Сталось це 63 року.

У 310 році над мощами Святого Апостола Марка була побудована церква. У 820 році, коли в Єгипті встановилася влада арабів – магометан і Християнську Церкву почали відтісняти, мощі Святого перенесли до Венеції і поставили в Храмі на честь його імені. В 1094 році освячено новий Храм на честь Святого – базиліку Сан Марко. Там перебувають мощі Апостола і Євангелиста Марка і до нашого часу.