Життя Святителя Михаїла, першого Митрополита Київського (13 жовтня)

Про життя Святителя Михаїла відомо дуже мало. За одними джерелами за походженням він був він був сирійцем, а за іншими — болгарином.
Життєписи характеризують його як розумну й освічену людину.

У 988 році, під час Володимирового хрещення, він був присланий до Великого князя в Корсунь Царгородським Патріархом Миколою Хризоверхом. Вже з Корсуня разом із Великим князем Володимиром він прибув до Києва.

Уся діяльність першого Митрополита Київського Михаїла була схожою на апостольську. Він займався проповіддю Євангелія та відкривав по великих містах Єпископські кафедри.

У трудах проповіді Святого Євангелія Святителю допомагав і сам князь Володимир. Саме він наказав усіх жителів Києва зібрати на березі Дніпра для Святого Хрещення, яке здійснював Митрополит Михаїл із пресвітерами. Хрещенням Києва було покладено початок просвітленню Київської Русі світлом євангельської істини.

У Києві Святитель заклав монастир Св. Архістратига Божого Михаїла на честь свого небесного покровителя і при ньому дерев’яну церкву . Відомості про це ми знаходимо в ігумена Феодосія Софоновича, який у «Хроніці» помістив цікаву розповідь про повалення поганських ідолів під час хрещення Київської Русі. «І на відзнаку того, розповідають, перший при Володимирі Митрополит Михаїл, посадивши ченців на горі, недалеко від того Беремища Чортового, на своє ім’я церкву Св. Михаїла збудував, — адже як Святий Михаїл чорта з неба скинув, так і тут він допоміг чорта в болвані з гори скидати».

Після хрещення Києва Святитель Михаїл благословив князя Володимира на спорудження першої кам’яної Десятинної церкви на честь Успіння Пресвятої Богородиці, проте сам не дожив до завершення її будівництва.