Проповідь на свято П’ятидесятниці

В ім’я Отця, і Сина, і   Святого Духа!

Благодать Святого Духа зібрала сьогодні маси людей по всіх православних храмах, щоб у спільній молитві нагадати нам про велику подію, яка сталася в Єрусалимі у ті далекі часи. Народилася Церква – Церква, яка нас єднає. Це сталося в першому столітті в Палестині, в місті Єрусалимі, в Сіонській горниці. Апостол Лука у книзі Діянь апостольських описує це так: «Коли настав день П’ятидесятниці, усі вони були однодушно вкупі. I раптом зчинився шум з неба, ніби від сильного вітру, i наповнив увесь дім, де вони перебували» (Діянь 2,1–2).

Але це був не просто вітер, це було сходження Святого Духа, який наповнив увесь дім, щоби показати, що дар цей дарований не комусь окремо, а всій Церкві. Тому і дім цей став символом Церкви. Ось цей момент і є народженням святої Церкви. Христос сказав: «Я збудую Церкву Мою, і врата пекла не здолають її» (Мф. 16,18). І ми з вами є дітьми тієї Церкви, прийшли до цього храму, ніби в Єрусалим, очікуючи приходу благодаті Духа Святого. Бо сьогодні і до нас, як колись до апостолів, Ісус Христос промовляє словами: «Хто спраглий, нехай іде до Мене і п’є» (Ін. 7,37).

Сьогодні повсюди панує духовний голод, хоча матеріально народ забезпечений, має всякі блага, достаток. Тому люди й не йдуть тамувати духовну спрагу, а її без Церкви, без Слова Божого, без живої води благодаті Духа Святого втамувати неможливо. Нам даром дається спасіння – без грошей, без праці, тільки бери його чистим серцем, відкритою душею та світлим розумом. Але посудина, яку треба наповнити Духом Святим, – нечиста, і посудина наша маленька – наше серце.

Тож очистімо його щирим покаянням, і тоді в нашому серці знайдеться місце для Духа Святого. Апостол Павло каже: «Хiба не знаєте, що тiла вашi є храм Святого Духа, Який живе у вас?» (1Кор. 6,19).

Дух Святий прийшов у світ, і першими отримали Його святі апостоли, а потім – всі інші віруючі. І дотепер Святий Дух животворить людські душі, лікує наші немочі, запалює в серцях любов, збуджує голос совісті та спонукає нас до поправи свого життя. Указуючи дорогу правди, він приводить нас до вічного життя.

Відтоді минуло багато століть. Святий Дух, який зійшов на апостолів у день П’ятидесятниці, сьогодні надихає нас на щиру молитву – за мир у всьому світі, за злагоду у сім’ях, щоб у наших серцях панувала жива непохитна віра. Хоча ми різні за віком, але ми єдині духом; ось у чому наша сила, наше братерство. Намагаймося, щоб наше братерство росло, міцніло, а звідси міцніла і Церква. Пам’ятаймо, що нам дарована така цінність, як Мати Церква. Пам’ятаймо, що ми є Її дітьми, дорожімо цим щастям і будьмо непохитними, щоби нас ніхто не звів з правдивої дороги.

Нехай же, дорогі браття й сестри, Господь наш Ісус Христос, який 2000 років тому умолив Бога Отця послати на землю Духа Святого, і нині умолить Бога Отця, щоб Отець Небесний послав і нам Духа Святого, який би укріпляв нашу віру і дарував світові непохитний мир. І в це велике свято, день Святої Тройці, давайте всі разом, єдиними устами та єдиним серцем, помолимося: «Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші». Амінь.

митр. прот. Микола Кравчук

Настоятель Храму Вознесіння Господнього села Сороки та Храму Покрови Пресвятої Богородиці села Слобідка