Проповідь в день Собору Святого Архістратига Михаїла та усіх Небесних сил безтілесних

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!


Сьогодні, дорогі браття і сестри, Свята Церква пригадує нам велику боротьбу, яка відбулася на Небі ще перед створенням світу. Всемогутній Творець сотворив не тільки видимий світ, але також невидимий світ із чистих духів-ангелів. Вони були вищі від людського духа, наділені розумом і свобідною волею.

Але як бачимо, одна частина ангелів, горда зі своєї сили і краси, під проводом першого ангела Люцифера збунтувалась проти свого Творця.
Проти збунтованих ангелів виступив Архангел Михаїл зі словами: «Хто як Бог?», тобто хто сміє противитись Богу? У небі виникла боротьба духів. Перемогу отримали добрі ангели під проводом Архангела Михаїла. Бог засудив ангелів які згрішили, і кинув їх у пекло, а добрих ангелів нагородив вічним щастям і вічним огляданням Творця. «Ангели їхні на небі повсякчас бачать обличчя Мого Небесного Отця» (Мт.18, 10).

Сьогоднішнє свято дає нам добру нагоду розважити про віру всіх народів і про подальшу боротьбу добрих духів зі злими на цій землі. Боротьба за людську душу продовжується і в сьогоднішній день. Якою великою є ця боротьба ми бачимо зі слів Апостола Петра, який говорить: “Будьте тверезі і вважайте! Противник ваш, диявол, ходить навколо вас, як лев ревучий, щукаючи, кого б пожерти”.

Для нас, віруючих людей, є великою духовною втіхою і натхненням, що у нашому житті на землі ми не самі: у нас є добрі небесні заступники. Бог поставив біля нас ангела, щоб він був для нас найкращим приятелем протягом усього нашого життя. Ангел перебуває біля нас в день і в ночі, є нашим порадником і охоронцем. Він спрямовує наші кроки, показує стежки до неба та є опікуном нашої душі і тіла.

Сьогоднішнє розважання про Небесних ангелів змушує кожного із нас запитати самого себе: чи наш духовний стан завжди відповідає тому, щоб біля нас був ангел-хоронитель. Напевно не завжди, бо Ангел Господній, за Словом Божим, “табором стоїть довкола тих, хто боїться Його.” Наш небесний охоронитель не відступить від нас, доки ми самі не відженемо його своїми ганебними вчинками. Святий Василій Великий говорить: “Як бджіл відганяє дим, а голубів неприємний запах, так і ангела відганяє важкий нерозкаяний гріх… “.

Тож, маючи охорону від ангелів, в нашому житті будьмо охоронителями один одному. Батьки, вчителі і вихователі будьмо охоронцями для дітей, брат – для сестри, і сестра – для брата, люблячий чоловік – для дружини, а дружина – для чоловіка.

Наш український народ із давніх давен почитав Святого Архістратига Михаїла. Він є могутнім заступником перед Господом Богом. Доказом цього є числені храми та монастирі, посвячені на його честь по всій Україні. Образ Святого Архістратига Михаїла знаходиться на гербах наших міст. Святий є покровителем тих, хто змагається за правду і вірність Богові, за святу Христову віру.

Ми християни, стараймось достойно проводити наше земне життя. Любімо наших охоронців, молімось до них, просімо їхньої допомого на кожному кроці нашого життя.

Сьогоднішнє свято благодатної вірності Небесних і земних приятелів. Справді, “Небо і земля нині торжествують, ангели і люди весело празнують”, єдиними устами прославляючи діла свого Творця. Подякуймо Господу, та Його вірним посланцям – ангелам Небесним, що вони показують нам дорогу до Небесної Батьківщини, до світла, до правди і до життя вічного. Амінь.

прот. Володимир Молявчик

священик Храму Святителя Миколая Чудотворця села Чортовець