Проповідь на неділю четверту після Пасхи

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі у Христі брати і сестри! Сьогоднішня євангельська розповідь описує нам чудо – зцілення Спасителем розслабленого в Єрусалимі біля купелі, яка називалася «Дім милосердя».

Був там один чоловік, який 38 років лежав паралізованим і очікував, щоб якийсь добродій опустив його у воду після порушення її Ангелом, бо «хто перший входив після збурення води, той одужував, хоч би яку недугу мав» (Ів. 5,4). Господь наш Ісус Христос, який знає серця і помисли кожної людини, навідавшись до купелі, підійшов до цього чоловіка і «знаючи, що вже довго хворіє, говорить йому: чи хочеш бути здоровим? Недужий відповів Йому: так, Господи!» (Ів. 5, 6–7). За єдиним цим словом Спаситель зціляє чоловіка, говорячи: «Встань, візьми постіль твою і ходи» (Ів. 5,8). Згодом, коли Христос зустрів цього чоловіка у храмі, то сказав йому: «Ось ти одужав; не гріши більше, щоб з тобою не сталося чого гіршого» (Ів. 5,14).

Кожна людина є подібною до цього розслабленого, насамперед своєю безпорадністю та гріхами, які обтяжують нас і роблять хворими. Мало того, цілий сучасний світ занурений у ненависть, неправду, війни, що є наслідком гріховного життя. Ісус Христос від самого початку подбав про чудодійну купіль для хворих тілесно і духовно – про Церкву Христову, в якій діє цілюща і животворча благодать Божа. Єдиним шляхом для одужання та спасіння є саме Мати Церква, яка навчає нас, як побороти гріх, а також спонукає до боротьби з дияволом.

Питання, задане Спасителем хворому «Чи хочеш бути здоровим?» – стоїть перед кожним із нас. Відповідь на це запитання є дуже простою – належно дотримуватись віри, даної нам Господом, жити згідно з заповідями – смиренно, терпеливо і з любов’ю переносити все, що подає нам Творець, чинити добрі справи, бо говорить Святе Письмо: «Вiра, коли не має дiл, сама по собi мертва» (Як. 2,17).

«Бог є любов» (Ів. 4, 8), і саме через це Вседержитель є добрим і терплячим до кожної людини. Розслабленому з євангельської розповіді Господь подає зцілення, змилосердившись над ним, а отже, показує свою любов до кожного із нас. Скільки гріхів ми чинимо щодня, а тільки інколи Спаситель подає нам хвороби чи інші випробування, якими хоче виправити нас, дає зрозуміти, що не завжди ми живемо так, як належить.

Свята Православна Церква, яка є спасительною купіллю для кожного християнина, проповідує Слово Боже по цілому світу. Учення Церкви базується на двох найбільших заповідях: любити Бога і любити ближнього, а тому кожен християнин повинен іти вслід за Господом, який показав, як можна любити тих, хто нас ненавидить.

Не зважаючи на те, що в наш час між людьми є багато зла, ворожнечі та ненависті, намагаймось чинити добро, бо якщо відповідатимемо злом на зло, то не зможемо бути Христовими. Адже Христос  сказав: «З того знатимуть усі, що ви Мої ученики, якщо будете мати любов між собою» (Ів. 13,35).

Тож, дорогі у Христі брати і сестри, слухаймося голосу Церкви-Матері, творімо якомога більше добра, щоб не соромно було стати перед Господом і дати відповідь за свої вчинки. Амінь.

прот. Василь Попадюк

Настоятель Храму Чуда Архістратига Михаїла села Черемошна